Na tropie elektroodpadów

Elektroodpady (ZSEE) to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi nieużywane, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne urządzenia tego typu. Oto 3 złote zasady postępowania z elektroodpadami:

Nie wyrzucaj!

Elektrośmieci to szkodliwe substancje, które wyrzucone razem z innymi odpadami niszczą środowisko, a także ludzkie zdrowie.

Nie demontuj!

Demontowanie ZSEE to zadanie tylko i wyłącznie dla przeszkolonych pracowników specjalistycznych zakładów przetwarzania.

Oddaj do punktu zbierania!

Sprawdź, gdzie możesz bezpiecznie przekazać elektroodpady.

Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny zbierają wszystkie sklepy i hurtownie sprzedające ten sprzęt, podmioty wyspecjalizowane w zbiórce takich odpadów oraz wszystkie firmy odbierające odpady komunalne. Wyspecjalizowany punkt zbiórki ZSEE musi przyjąć od nas stary sprzęt, nie ma jednak obowiązku organizowania bezpłatnego transportu. Jeśli chcemy oddać zużyty sprzęt ZSEE musimy go zatem samodzielnie przetransportować do zbierającego. Może się jednak zdarzyć, że uprawniony punkt, np. sklep, w którym kupujemy nową lodówkę oferuje usługę odbioru starych urządzeń wg. zasady „sztuka za sztukę”. Nie mają wtedy znaczenia marka, wiek, wielkość czy miejsce zakupu starego sprzętu. Warto wiedzieć, że obowiązek odebrania zużytego sprzętu ZSEE mają także sklepy internetowe – powinny uwzględniać to w swoich ofertach.

Obowiązkiem gminy jest informowanie mieszkańców (np. na stronie www) o adresach punktów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Można je również zlokalizować na stronie internetowej: http://elektrosmieciwsieci.pl/mapa.

Czy wiesz, że…

  • w latach 90.tych cykl życia elektrosprzętu szacowano średnio na 4–7 lat, dziś czas ten skrócił się do 2 – 3 lat. W przypadku telefonów komórkowych czas użytkowania coraz częściej wynosi raptem 1 rok;
  • odzyskane i przetworzone w procesie recyklingu starej pralki włókna karbonowe są później wykorzystywane np. przy produkcji żagli lub namiotów;
  • plastikowe elementy ze starej lodówki są wykorzystywane do produkcji kołpaków samochodowych;
  • metale, w tym złoto, srebro i miedź, odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych są wykorzystywane później np. do produkcji czajników, plomb dentystycznych czy instrumentów muzycznych;
  • z oddanego do recyklingu komputera z monitorem o wadze 27 kg udaje się odzyskać: szkło (8,8 kg), tworzywa sztuczne (6,2 kg), stal (5,6 kg), aluminium (3,8 kg), miedź (1,9 kg), ołów (1,7 kg), cynk (0,6 kg), cynę (0,3 kg) i nikiel (0,2 kg).

Fot. bplanet/FreeDigitalPhotos.net