Wielu ludzi bezmyślnie zabiera ze sklepów jednorazowe torby foliowe, a później równie bezmyślnie je wyrzuca. Średnio co 1 sekundę jest produkowana 1 torba foliowa, używana jest średnio przez 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat. Tymczasem ponad połowę toreb plastikowych można użyć wielokrotnie.
Jedna foliówka – to nie wymówka!
Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. Bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia. Ocenia się, że ok. 3% wyprodukowanych toreb, w całości lub we fragmentach, luźno fruwa (lub pływa) w przyrodzie. Oznacza to, że w tej chwili mamy do zebrania ok. 250 mld siatek foliowych z różnych zakątków Ziemi.
Każdy z nas przyczynia do wzrostu tej foliówkowej sterty odpadów. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy w sklepie korzystamy z uprzejmości sprzedawców i pozwalamy na pakowanie naszych zakupów do plastikowej torby. Robimy to dla wygody, często tłumaczymy, że to tylko ten jeden jedyny raz i przy następnej okazji pojawimy się w sklepie z własnym koszykiem, czy torbą szmacianą. Co prawda w dzisiejszym świecie trudno jest całkowicie zrezygnować z foliówek. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy ich użyciu.
Mając w ręku torbę plastikową pamiętajmy, aby:
- nie wrzucać jej do pojemnika na odpady organiczne;
- nie stwarzać zagrożenia dla życia zwierząt, które mogą się w nią zaplątać i udusić; to samo może spotkać małe dzieci pozostawione bez opieki!
- nie zanieczyszczać krajobrazu – wiatr roznosi zużyte torby zanieczyszczając ulice, trawniki i drzewa, drogi, parki, lasy, stawy oraz fontanny; torby zalegają też w rowach melioracyjnych i zatykają kanalizację deszczową;
- ekonomicznie, a przy tym ekologicznie pakować produkty – czyli mniejsze, pojedyncze produkty powinny zaleźć się w jednej torbie a nie w kilku oddzielnych;
Czy wiesz, że…
- torebki foliowe są materiałem idealnie nadającym się do recyklingu; surowiec powstający ze spalanych lub prasowanych foliówek ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. w produkcji nowych, plastikowych toreb, worków na śmieci, plastikowych skrzynek, sadzarek do roślin, ogrodzeń, balustrad etc.
- z prasowanych żelazkiem foliówek można stworzyć również modne, designerskie torebki i zabawki;
- odpad foliowy jest ponadto wysokokalorycznym paliwem, o wartości opałowej równej ropie naftowej, a przy procesie spalania nie wydzielają się żadne trujące gazy.
Fot. winnond/FreeDigitalPhotos.net