Zaproszenie do udziału w projekcie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”

Fundacja  na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL w Warszawie wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Marszowie serdecznie zapraszają szkoły i przedszkola do udziału w ogólnopolskim projekcie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”. Projekt ma na celu promocję recyklingu opakowań aluminiowych, ze szczególnym uwzględnieniem puszek aluminiowych.

Fundacja RECAL działa nieprzerwanie od 1995 r. Głównym jej celem jest odzysk i ponowne przetworzenie aluminiowych puszek po napojach oraz innych opakowań, w których aluminium jest materiałem dominującym. Dzięki obecności Fundacji RECAL na polskim rynku recyklingowym i prowadzonym przez nią działaniom i akcjom poziom odzysku aluminium z puszek napojowych wzrósł z 2 procent w 1995 r. do 80 procent w 2015 r.

Projekt „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” polega na przeprowadzeniu działań edukacyjnych na terenie szkoły i w środowisku lokalnym oraz zbiórce puszek aluminiowych, z której dochód przeznaczony jest na potrzeby placówki.

Do końca maja 2018 r. placówki uczestniczące w projekcie w roku szkolnym 2017/2018 przekazują sprawozdanie ze zrealizowanych działań. Zawierają one opisy ciekawych przedsięwzięć, np. przedstawień teatralnych, zajęć, gazetek, wycieczek, dyskotek, a nawet zakupów sprzętu do szkolnych pracowni, z pieniędzy uzyskanych w skupie ze sprzedaży pozbieranych alu-puszek. Spośród nadesłanych zgłoszeń z placówek z całego kraju Fundacja RECAL nagrodzi najaktywniej prowadzone działania edukacyjne. Nagrodzone placówki otrzymują m.in. zaproszenie (dla koordynatora oraz dwóch uczniów) na Zieloną Szkołę Fundacji RECAL oraz inne cenne nagrody.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie pełni rolę koordynatora działań prowadzonych w placówkach działających na obszarze 22 gmin objętych systemem gospodarki odpadami ZZO Marszów. Zakład przyjmuje zgłoszenia, wspiera w przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych, dostarcza placówkom materiały edukacyjne i pojemniki na puszki przekazane przez Fundację RECAL. Ponadto, ZZO Marszów ufunduje nagrody dla 5 placówek oświatowych, które najaktywniej włączą się w działania promujące recykling opakowań aluminiowych.

Wszystkie placówki zainteresowane udziałem w Projekcie powinny przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy (w załączeniu) do 17 listopada 2017 roku. Wówczas otrzymują nieodpłatnie zestaw materiałów edukacyjnych (konspekty zajęć i informacje), pomagający w organizacji zajęć na temat recyklingu aluminium. Dodatkowo otrzymają kartonowe pojemniki i worki na puszki, plakaty oraz magnesiki do testowania puszek.

Istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnego szkolenia nauczycieli zainteresowanych przystąpieniem do Projektu z przedstawicielem fundacji RECAL w siedzibie ZZO w Marszowie. Termin spotkania zostanie podany po zebraniu grupy (najpóźniej do 24 listopada 2017r.).

Informujemy również, że ZZO Marszów uczestniczy jako partner logistyczny w realizacji projektu „Piłki za puszki” organizowanego również przez Fundację RECAL. Szkoły posiadające orlik lub boisko sportowe mogą dodatkowo wziąć udział w projekcie „Piłki za puszki”. W przypadku przystąpienia do dwóch działań, zebrane puszki nie są oddawane przez placówkę bezpośrednio do recyklingu, ale do specjalnego stalowego pojemnika ustawionego przy obiekcie sportowym. Dla zainteresowanych załączamy szczegóły dotyczące udziału.

Więcej informacji na stronie http://www.recal.pl/projekty

formularz-zgloszeniowy-do-udzialu-projekcie-szkolne-i-przedszkolne-projekty-recyklingowe