Uczyliśmy o ekologii

15 lekcji pilotażowych w szkołach na terenie powiatu żarskiego, żagańskiego i gminy miejskiej Gubin – to efekt pierwszego etapu realizacji Programu Edukacji Ekologicznej. Zajęcia, które odbyły się na wszystkich poziomach edukacji: od przedszkola aż po szkołę ponadgimnazjalną cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

Agatka Segregatka – maskotka projektu podbiła serca dzieci. Na lekcji z jej udziałem najmłodsi poznali najważniejsze zasady segregacji odpadów, szukali też pomysłów na to, jak produkować w swoich domach mniej śmieci. Lekcje ubarwiły dźwięki ekologicznych piosenek (w wykonaniu m.in. Majki Jeżowskiej), karty do wyklejania, rysunkowe krzyżówki. Każde dziecko oprócz maskotki otrzymało dyplom za udział w lekcji oraz naklejki z logo projektu.

Starsi uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymali podczas zajęć nieco bardziej skomplikowane zadania. Poznali m.in. cztery oblicza recyklingu i szukali sposobów na zniechęcenie przyjaciół, sąsiadów, czy znajomych do  ekologicznych grzechów: spalania śmieci, wyrzucania ich do lasu i niesegregowania.

Nasi szkolni edukatorzy zrealizowali również spotkania szkoleniowe dla nauczycieli. Przekazali pedagogom najważniejsze informacje dotyczące projektu budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Podczas szkoleń nauczyciele otrzymali też konspekty lekcji z materiałami, które wzbogacą prowadzone przez nich zajęcia o tematy ekologii i właściwego postępowania z odpadami.

PONIŻEJ KRÓTKA FOTORELACJA Z LEKCJI EKOLOGICZNYCH.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!

Szkoła Podstawowa w Brodach. Na lekcję przynieśliśmy cały wór przeróżnych śmieci. Uczniowie otrzymali za zadanie, by wybrać sobie jedną rzecz. Chciałoby się powiedzieć: spokojnie, przecież starczy dla każdego!

smieci_starczy_dla_kazdego

Ku naszej nieukrywanej radości Agatka Segregatka szybko podbiła serca dzieci. Zadomowiła się w ich tornistrach, piórnikach, a nawet stała się fotomodelką, chętnie pokazywaną przez uczniów przed obiektywem naszego aparatu 🙂

gasiennica

A to już grzeczne przedszkolaki z Lubanic. Jeszcze mały harmider, pogawędki tu i tam, pod hasłem: Któż to do nas dziś przyjechał? Co się będzie działo? Za chwilę zacznie się lekcja i niezła zabawa!

lubanice

A cóż to za podejrzana cisza i spokój? Aż trudno uwierzyć, że to korytarz Gimnazjum w Jasieniu. Czy ktoś wie co się tutaj dzisiaj dzieje?!

na_korytarzu_cisza

No tak zagadka się wyjaśniła. Przecież w szkole są zajęcia ekologiczne! Młodzież trochę nieśmiała, dlatego zrobiliśmy zdjęcie z ukrycia.

fot_gimnazjum

KOCHANI UCZNIOWIE. DZIĘKUJEMY WAM ZA PEŁNE WRAŻEŃ SPOTKANIA 🙂

DO ZOBACZENIA!